Beköszöntött az új év. Sokan vannak, akik tiszta lappal szeretnék indítani a 2019-es esztendőt, és ennek érdekében fogadalmakat tesznek. Önmagunknak tett ígéreteink az egész éves túlhajszoltság és a nagy ünnepi vacsorák időszaka után gyakran vonatkoznak az egészséges táplálkozásra, a stresszkezelés érdekében teendő erőfeszítésekre, a magunkra fordított hasznos időre, vagy éppen a testmozgásra. A napjainkra jellemző technikai eszközök miatt és a gyakori ülő életmód által könnyedén hozzászokunk az elkényelmesedett, mozgásszegény életmódhoz, így a fizikai aktivitásra különösen érdemes figyelmet fordítanunk. Ha testi és lelki egészségünk érdekében nemet mondunk a fotelben töltött lustálkodós téli estékre, gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen sportot válasszunk. Megkönnyítve a nehéz döntést, az alábbiakban az egyik legegyszerűbben megvalósítható, ám rengeteg pozitívumot magában rejtő mozgásformát, a futást mutatom be részletesebben.
Miért pont a futás?
Emberi mivoltunk alaptevékenysége a helyváltoztatás: a tempós gyaloglás és a futás ősidők óta végigkíséri fajunk mindennapjait. Szinte nem is szorul magyarázatra, hogy e génjeinkben kódolt mozgásforma miért olyan népszerű. A sikerfilm főszereplőjének, Forrest Gumpnak szavai juthatnak eszünkbe, amikor azon gondolkodunk, miért is érdemes elkezdeni futni „Azon a napon minden különös ok nélkül elhatároztam, hogy futok egy kicsit. Így aztán elfutottam az út végéig. És amikor odaértem, gondoltam, miért ne fussak a város végéig ?!” E szavakból tükröződik, hogy a futás önmagában jutalmazó erejű, egyszerű és tiszta örömöt biztosít. Természetesen Forresttel ellentétben legtöbbünkre nem a „minden különösebb ok nélkül” elkezdett futás a jellemző, ugyanis a futás pozitív hatásait, a szemmel látható és a zsigereinkben is érezhető testi-lelki hozadékaival mindannyian érzékeljük.
Futómámor - az agy biokémiája
A futás egyik legfontosabb, azonnali örömöt jelentő velejárója a sokak által futómámornak nevezett érzés. Számos futó emlegeti ezeket az edzés során tapasztalt mámorító pillanatokat, amikor megmagyarázhatatlanul minden a helyére kerül. Ez az érzés eljöhet akár egy hosszú futás végén, egy nagyobb erőfeszítést igénylő emelkedőnél, de akár egy lazább, könnyedebb kocogás közben is. Ilyenkor az agy eufóriába borul, a gondolatok kitisztulnak, és a teljesség elsöprő érzése kerít hatalmába. Úgy érezzük, mintha bármeddig képesek lennénk elfutni, a világ másik végéig is elvinnének lábaink. Célba érve megállunk, és a pozitív érzelmek elárasztják testünket és a lelkünket. Hatásuk akár több órán át tarthat és a nap további részében is elkísérhet minket. A futómámornak egyszerű biokémiai magyarázata van. A pozitív érzelmi áradat elsődleges kiváltói az endorfinok (az örömérzetért felelnek és belsőleges fájdalomcsillapítóként is hatnak) és az endokannabinoidok (olyan élettani folyamatokban játszanak szerepet, mint az étvágy, a fájdalomérzet, a közérzet és az emlékezés). Ezek a testünk által termelt anyagok pozitívan befolyásolják mentális egészségünket. Az endorfin egyrészt természetes fájdalomcsillapító hatása által kezeli a hosszas futás által igénybe vett végtagjainkban keletkezett mikro-sérüléseket, másrészt kapcsolódik a fájdalomérzet csökkenését kiváltó opioid-receptorokhoz is, így fokozva az eufórikus érzéseket. Ezt a a fajta eufóriát csak olyan kimerítő aerob mozgások által érhetjük el, mint például a futás. A gyaloglás sajnos nem váltja ki szervezetünkből ugyanezt a reakciót.
A futás és a test
A futás nem elhanyagolható hatást gyakorol testünkre. Általa erősödnek izmaink, javul az állóképességünk, illetve az egyik leghatékonyabb kalória-égető mozgásformaként az esetleges plusz kilóktól is gyorsan megszabadulhatunk vele. Egy kényelmes tempójú, 10 km / óra sebességgel megtett 30-40 perces futóedzés során nagyjából 300-400 kalóriát is felhasznál a szervezetünk. Azonban e testi „mellékhatások” jelentősége szinte eltörpül a lélekre gyakorolt pozitívumok mellett.
A futás és a lélek
A negatív hangulat ellenszere
Számos tanulmány szól a futás hangulatunkra gyakorolt jótékony hatásáról. Különösen a téli időszakban szembetűnő e változás, amikor napfény és D-vitamin hiányában sokan hajlamosak vagyunk inkább zárt terekben tartózkodni, hanyagolva a testmozgást, és így könnyebben eluralkodhat rajtunk az általános fáradtság és a negatív hangulat. Lehangoltságunk kezelésére már félóra friss levegőn eltöltött futás is megoldás lehet. Emellett az utóbbi évek kutatásai igazolják, hogy a futás a depresszió megelőzésében, illetve a már kialakult betegség kiegészítő kezeléseként is eredményesen javítja az életminőséget, csökkenti a negatív hangulatot.
Énkép, énerő, önértékelés
A rendszeres futóedzések során minden alkalommal kihívásokkal nézünk szembe. Dacolunk a zord időjárással, az izomfájdalmakkal, fáradtságunkkal, harcolunk a hétköznapok nyomasztó gondjaival. Szembenézünk a legnagyobb kihívással: legyőzzük önmagunkat. A kitűzött célok és megtett távok teljesítése növeli az önbecsülést, megnő a hitünk a saját erőnkben. Ezáltal magabiztosságunk kiterjed az élet más területeire is. Amikor épp teljesítünk egy újabb kilométert, a futóedzés végén szinte egy új ember néz vissza ránk a tükörből. Egy olyan ember, akire egyszerűen jó ránézni. Egy erőtől sugárzó, kitartó, kihívásoktól nem visszariadó személy, aki minden nehézség árán képes teljesíteni azt, amit fejben elhatározott.
A Flow-élmény
Több futó is beszámolt az áramlat-élményként, vagy más néven flow-élményként emlegetett jelenségről. Ez egy olyan tökéletes élmény, mely során a tudat és a test egy közös feladatra összpontosítva harmonikusan együttműködik. Amikor a figyelem annyira fókuszált, hogy minden más gondolat és az összes szorongás eltűnik. Ilyenkor csak egy dolog számít: kihozni a legtöbbet az adott pillanatból, csak a jelen létezik. Egyszerre eltűnnek a zavaró tényezők, a határidők, a külvilág részéről érkező elvárások. Flow-állapotban önmagáért a futásért futunk, a test és a lélek harmóniában hangolódik a futásra. Szinte erőfeszítés nélkül teljesíthető a táv. Hiába futunk már 1-2 órája, úgy érezhetjük, hogy csak percek teltek el. Mintha megállt volna az idő. A flow átélése lehetővé teszi agyunk számára a tudattalan problémamegoldást, eltűnnek az alkotói válságok vagy a nehéz döntéseink előtt álló mentális gátak. A Flow-állapot során a probléma a tudattalan mélyére lesüllyedve pihen amíg a pszichés folyamataink utat nem nyitnak a megoldás felé. Ahogy egyre kitartóbbá válunk, egyre nagyobb kihívásokkal vagyunk képesek megbirkózni a futóedzések által és így a flow-élmény megjelenésének valószínűsége is nő.
Hamarosan érkezik következő cikkem arról, milyen szabályokat érdemes betartani, hogy sikeres futóvá válhass!
Cikkünk szerzőjéről: Móra Katalin vagyok, fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia szakos, végzős hallgató. Az egyetem padjait lassan már 5 éve koptatva, sokat hallok az emberi lélek rejtelmeiről, mentális világunk bonyolult, ámde roppant izgalmas felépítéséről. Lelki működésünket övező kíváncsiságom mellett a másoknak való segítségnyújtás lehetősége is befolyásolta a pszichológus szakma iránti elköteleződésemet. Érdeklődési területeim közé tartoznak a táplálkozási zavarok, a hangulatzavarok és a szorongásos problémakörök. Korábban egy anonim evészavaros önsegítő kör üléseinek vezetésével is foglalkoztam, ahol rálátásom nyílt az étkezési problémák különböző típusait megismerni, és az általuk okozott mindennapi nehézségek elviseléséhez erőt adni. Szabadidőmben szívesen sportolok, rendszeresen futok és kirándulok a természetben, hiszek a sporttevékenységek testi-lelki megújító erejében.
Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, csatlakozz hozzánk a 7köznapi pszichológia Facebook oldalán.
Forrás:
- Csíkszentmihályi Mihály: A futás öröme
- Kruisdijk és mtsai: Effect of running therapy on depression