Munkánk során gyakran alkalmazzuk az érzelmekre fókuszáló párterápia alapvetéseit, miután magunk is azt tapasztaljuk, hogy az érzelmi háttér egymás előtti feltárására, a korrektív (gyógyító) élmények elősegítése néhány alkalom után rendkívül pozitív hatással van a párkapcsolatokra. Ma már köztudott, hogy a kötődéselmélet, mely eredendően a gyerekkori legfőbb személyek iránti kapcsolat minőségére fókuszál, a felnőttkori érzelmi kapcsolatokra is jelentős hatással van. A másik kötődési mintázatainak megértése empatikusabbá teszi a feleket, és lehetővé teszi a negatív mintákból való kilépést. Az egymás iránti empátia olyan pozitív változásokat indít el, melyekre alapozva a negatív működési ciklusok is megváltoztathatóvá válnak. A felek így egyre jobban mernek közeledni egymáshoz, és a bizalom talaján létrejöhet egy újfajta, érett kapcsolódás.
Sokféle jellemző játszik szerepet abban az összjátékban, melynek eredményeképpen a felek igazán jól érzik magukat a kapcsolatban. A kommunikáció minősége és rejtett tartalmai, az intimitás milyensége, a másik múltjának az elfogadása, az egyéni célok támogatása, a mindennapi figyelmesség és még számos terület, melyeken tudatos munkával és közös erőfeszítésekkel lehet változtatni.
Hamarosan érkezik részletes cikkünk a párkapcsolati érzelmi biztonságról, de addig is töltse ki kérdőívünket, mely segít átgondolni, hol tartanak most párjával az érzelmi biztonság felé vezető úton és, melyek azok a területek, melyeken még fontos lenne dolgozni.
Párkapcsolat és család témában további cikkekért kattintson ide.