Az ember az idők kezdete óta talál módot arra, hogy kifejezze egy csoportba tartozását vagy éppen ellenállását. Piercingek, kirívó öltözködés vagy hajviselet, és valószínűleg ugyanilyen célt szolgáltak a tetoválások is. Arra voltak hivatottak, hogy megmutassák, viselője olyannyira azonosul tetoválásának jelentésével, hogy képes akár egy életre szóló döntést hozni, egy életre szóló dolgot varratni saját bőrébe. A lényeg a tetoválás jelentése volt, nem pedig a külcsín. Nem hiába, az eredetileg polinéz tatau szó jelentése „jel a bőrön”. Az Alpokban megtalált, több mint 5000 éves Ötzi minden egyes tetoválásának (több, mint 50) saját identitására, mágikus gondolkodására vonatkozó jelentése volt. Térkép volt az emberhez. Persze most is találkozunk hasonlókkal, mint például az ötkarika az olimpiai bajnokaink testén (Bajnok vagyok!), zenekarok jelképe (Fontos nekem a zene!), saját gyermek arca (Mindenem a családom!) vagy éppen a kereszt és egyéb klerikális motívumok (Hívő vagyok!)
Ma azonban a tetoválások már nem kizárólag szimbólumok, hanem esztétikai funkciójuk is van. Vannak, akik precízen megtervezik, majd megvalósítják tervüket, mert tudatosak és eltökéltek. Persze az is lehet, hogy egy fékevesztett éjszaka és némi alkohol kell ahhoz, hogy a családilag és szociálisan belénk diktált normák (Őrültség ez, fiam! És ha öreg leszel? Hogy fog ez majd mutatni? Mit gondolnak majd rólad, ha ezt meglátják a munkahelyeden?) meggyengüljenek annyira, hogy sikerüljön meghozni a nagy döntést. „Kell nekem egy tetkó!”
Akárhogyan is kerül fel valakire az a tetoválás, kicsi vagy egész testet lefedő, színes vagy fekete, forma vagy éppen nonfiguratív, jelkép vagy egyszerűen csak szépek vagyunk tőle, kénytelenek vagyunk visszakanyarodni a cikk elejére, mert úgy tűnik, a tetoválást készíttetők motivációja és szándéka ugyanaz: kilépni egy csoportból (átlagosak klubja) és tartozni egy másikhoz.
És milyen ez a másik csoport? Milyenek a tetováltak?
1. Egyediek vagy egyediek szeretnének lenni
A tetoválások - hasonlóan a plasztikai műtétekhez – egy végleges módosítást okoznak a testen. Az a személy, aki készítteti, már sohasem lesz ugyanolyan, mint korábban. A bőrre készített varrat egyfajta protézis, amellyel nem születhetünk, így nem is természetes. Az emberi természet szinte szükséglete, hogy módosítson önmagán, amellyel szebb, különlegesebb, netán kirívóbb vagy több lehet másoknál. Van, aki ezt műtétekkel, diétákkal, extrém hajszínnel éri el, és van olyan, aki tetoválással választja le magát a többségtől. Azonban kérdezem én, baj ez? Hiszen ki az, aki eddig még nem versenyzett másokkal? Ki az, aki sohasem akart eddig még egyedi lenni?
2. Függetlenek vagy függetlenednének
Nem érdekli őket, ki, mit mond. A saját testük, csak az övék. Ők döntenek arról, mit, mekkorát, milyen jelentést „írnak ki” bőrükre. Törekszenek és tesznek a függetlenségükért, és általában kevésbé befolyásolhatóak, mint az átlag. A tetoválás sokszor a lázadás eszköze, amellyel készíttetője azt mutatja a világ felé, hogy nem tartozik senkinek elszámolnivalóval, személyisége kiteljesedőben van, önmaga ura lett, lesz, akar lenni.
3. Bátrak vagy szeretnék, hogy annak lássák
A bőr varrása során egy perc alatt 50-3 000 szúrás okoz fájdalmat. Mégis, a tetoválás készíttetésében nem maga a fájdalom elviselése a legnehezebb, hanem az, hogy az elhatározás örökre szól, ehhez pedig nem kevés bátorság kell. A bátorság extrém kifejeződései az ijesztő minták, mint a halálfej, támadó állat, sötét motívumok. Ezekkel viselője saját erejét, félelmei leküzdését kommunikálja. Sokszor a szorongó ember festeti magára saját félelmének (halál, veszély, támadás) tárgyát, hogy könnyebben küzdjön meg saját „démonaival”. Olyat is láttunk már, hogy egy-egy tetkó célja viselője ijesztőbbé tétele, elég csak a börtönök lakóira gondolnunk.
4. A jelenben élnek és legszívesebben ott is maradnának
Az, aki hajlandó véglegesen megváltoztatni a testét, a mára koncentrál. Nem foglalkozik azzal, hogy mi lesz holnap vagy azután. Nem érdekli, hogy ki, mit fog szólni, ha egyszer szigorú elvárásokkal és megszabásokkal rendelkező céghez akar majd felvételizni. Egyáltalán akar majd ő valaha is szigorú szabályok között létezni?
5. „Halhatatlanságra” vágynak
A tetovált férfi vagy nő amennyire a mában él, pont annyira ragaszkodik az elmúlhatatlan fiatalságához. Tetoválását azért készítteti, mert lenyomatot akar saját létezéséről. Nem aggódik amiatt, hogy a bőrére varrt minták egyszer majd egy nagypapa vagy nagymama ráncos bőrét díszítik, mert ő most az egyszer fiatal, és élvezi önmaga létezését, sőt, ha teheti, addig nyújtja aktív életét, amíg csak lehet. És ha öreg lesz? Akkor is fiatal lesz, és kész!
6. Férfiasak, nőiesek vagy csak céljuk, hogy azzá váljanak
A férfikarra, hátra, illetve a női csípőre, derékra, esetleg ágyékra készített tetoválások az erőt, szexuális tettrekészséget, erotikus kisugárzást és a fiatalságban rejlő fertilitást is jelképezhetik. A férfiak kihangsúlyozzák erejüket, férfiasságukat, míg a nők tudat alatt felhívják a figyelmet nőiességükre, termékenységükre, mindenekfelett álló szépségükre. A tetoválás – akárhol is van – a test kihangsúlyozására ad lehetőséget, így az ellenkező nem tekintete akarva-akaratlanul vándorolhat a fedetlen idomokra.
+ 1. Bírják, szeretik, vágyják, sokszor akarják a figyelmet
Minden tetoválásnak oka és célja van. Nem kérdés, hogy azok az emberek, akik vállalják külsejük végleges megváltoztatását, különböznek az átlagostól. De kicsit ássunk mélyebbre. Miért a bőr? Miért az a szervünk kap ekkora hangsúlyt a tetkók által, amely olyannyira szem előtt van? Nézzünk csak kicsit körül nyáron a Balaton parton! Látni fogjuk, mennyi minden rajzolódik ki az emberek testén rejtetlenül. A rajz kicsit (kicsit?) a másiknak is szól. Nézz rám! Figyelj rám! Olvass rólam! Persze vannak, akik kizárólag maguknak varratnak, mégis nem kevesen azért készíttetik el első tetoválásukat, mert a rájuk szegeződő tekintetektől több figyelmet is várnak el.
Annak, aki veszi a fáradtságot, hogy ne csak nézzen, lásson is a világban, nem kell mást tennie, mint elfogadni azt a ki nem mondott meghívást, és figyelni. Figyelni, de sztereotípiák, bélyegzés nélkül. Figyelni az embert, a rajtalévő szimbólumot, a tudatosan és tudat alatt megbújó mondanivalót.
Az egyes tetoválások feltételezhető jelentéséről és mondanivalójáról hamarosan érkezik újabb cikkünk, a Ha a tetoválások beszélni tudnának 2., illetve a jelen cikk kommentelői inspirálta Miért utáljátok a tetováltakat?, ami a tetovált embereket körüllengő sztereotípiákat és lakosság körében végzett kutatásokat foglalja majd össze.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél hasonló, 7köznapi pszichológiai témákról olvasni, csatlakozz hozzánk Facebookon!
https://www.psychologytoday.com/blog/swim-in-denial/201310/if-tattoos-could-talk