A házi kedvencek sokaknál ma már a családtag szerepét tölti be. Elsőre azt gondolnánk, hogy a véletlenen múlik, vajon cicát vagy kutyát választunk háziállatnak. Felmérések azonban bizonyítják, hogy a választás szoros összefüggésben áll személyiségünkkel.
Az állattulajdonosok közötti beszélgetésekből egyértelműen kiderül, hogy vannak tipikusan cicás és kutyás gazdik. Sokan teljesen kizárólagosan saját preferenciáikat tekintik elsődlegesnek, legyen szó akár a kutyákról, vagy a macskákról: a másik faj ostoba. Közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy a macskákat sokkal könnyebb gyűlölni. A megkérdezettek 15%-a nem szereti a macskákat, míg ez a szám a kutyák esetében 2%.
Okkal feltételezhető az emberek személyiségbeli különbsége.
Kutyák és cicák régen és most
Természetesen a macskák és az emberek között mindig más volt a kapcsolat, mint a kutyák és az emberek között.
A kapcsolat mai napig tükrözi azokat a viselkedéseket, amelyek az állatok háziasítása előtti időkből fennmaradtak. A „prérin” nevelkedő macskák általában magányos vadászok voltak, akik főként éjszaka fogták a zsákmányt.
Ezzel ellentétben a vadon élő kutyák társas csoportokban, falkákban dolgoztak, akik hajnalban/alkonyatkor vadásztak. A 21. századi háziasított, domesztikált kutyáknak szükségük van a mai napig szociális kapcsolatokra, egy gazda/család nélkül boldogtalanok. A kutyák gazdájuk mellett érzik magukat biztonságban, részt vesznek annak tevékenységében, mellette vannak, ha épp magányosnak érzik magukat, vagy játszani van kedvük.
A macskák viszont gyakran láthatatlanok napközben, sokszor csak este jelennek meg, az etetés idején. Ők is játszanak olykor-olykor a gazdáikkal, de érdeklődésük korlátozott. Többnyire néhány perc után megunják a játékot, és elvonulnak. A kutyák viszont gyakran játszanak, képesek órákig visszahozni az eldobott labdát, a gazda az, aki sokkal hamarabb megunja a játékot.
A kedvtelésből tartott állatok sok mindent elárulhatnak a gazdi személyiségéről. Kutatás bizonyította, hogy jelentős különbségek vannak a fő személyiségjegyekben - attól függően, hogy a gazda kutyás vagy macskás.
A lelkiismeretesség
A kutyák természetüknél fogva sokkal barátságosabbak, mint a cicák, ezért azt várjuk, hogy a kutya szerelemesei sokkal szociálisabbak. Az eredmények szerint a kutyások általában 15%-kal extravertáltabbak és 13%-kal elfogadóbbak. Ráadásul a kutyások 11%-kal lelkiismeretesebbek, mint a cicások. A lelkiismeretesség magában foglalja általánosan az önfegyelem betartását, a feladatok elvégzését, a célok megvalósítását. Összességében ez a tulajdonság sokkal inkább a tervezett, mint a spontán viselkedést jelöli.
A nyitottság
A cicás gazdik 12%-kal neurotikusabbak, de 11%-kal nyitottabbak, mint a kutyások. A nyitottság alatt a művészeteket, az érzelmeket, a kalandot, kreativitást, kíváncsiságot, a szokatlan ötleteket és a sokrétű tapasztalatot értjük. A magasabb nyitottsággal bíró személyeknek nagyobb valószínűséggel kell szembenézniük a kevésbé hagyományos nézetekkel, míg az alacsonyabb nyitottságú kutyás gazdik konvencionálisabb, hagyományosabb érdeklődéssel rendelkeznek.
Érdekesség, hogy azok a gazdik, akiknek kutyájuk is és macskájuk is van, olyan személyiségbeli jellemzőkkel bírnak, mint akiknek csak kutyájuk van.
- A cicatulajdonosok egyharmada nagyobb valószínűséggel él egyedül, és kétszer valószínűbb, hogy lakásban élnek.
- A házasság, a családi/kertes ház és a gyermekek mind olyan faktorok, amelyek nagyobb valószínűséggel jellemzik a kutyatulajdonosokat, mint a cicásokat.
- Egy egyedül élő szingli nő nagyobb valószínűséggel él cicával.
- Azok a felnőttek, akik gyermekkorukban cicával nőttek fel, 47%-ban él ma is cicatulajdonosként, míg akik kutyákkal nőttek fel, azoknak csak 11%-a él ma cicával.
A házi kedvencekkel rendelkezők személyiségéről eddig feltárt jellemzőket a legújabb kutatások is megerősítik.
A csak cicás gazdik:
- sokkal introvertáltabbak, magányosabbak,
- meglehetősen hűvösek (kevésbé barátságosak és nehezebben alkalmazkodnak)
- kevésbé dominánsak: szerényebbek, félénkebbek, nem agresszívek, kevésbé öntudatosak
- jobban bíznak másokban
- korrektek
- szentimentálisak, függetlenek, önállóak
A kutyatulajdonosok sokkal szociálisabbak, barátságosabbak, interaktívabbak, elfogadóbbak, kötelességtudóbbak szemben a cicásokkal (kizárólag macskapártiak), akik befelé fordulóbbak és kevésbé barátkozóak.
Előítélet nélküli játék
Ezekkel a személyiségprofilokkal érdekes és izgalmas játszani. Pl. meg tudjuk jósolni, hogy az egyedi és kreatív írónak, Edgar Allen Poe-nak ,akiről feltételezzük, hogy szentimentális és művészi attitűddel rendelkezett, nagy valószínűséggel cicája volt. Ezzel szemben Ringo Starr, aki szórakoztató, társaságkedvelő zenész, valószínűleg „kutyásember” lenne. Ez egy érdekes játék, hogy lássuk, milyen jól illeszkednek ezek a személyiségprofilok a kutyásokhoz és a macskásokhoz.
A két típus összehasonlításában a legegyértelműbb különbség a következő kérdésnél vált nyilvánvalóvá. A csak cicásokat megkérdezték, hogy ha ajándékba kapna egy kölyökkutyát és minden feltétel (elegendő lakótér, semmi külső akadályozó tényező) rendelkezésére állna, megtartaná-e? Ezt a kérdést hasonlították össze a csak kutyásoknak feltett kérdéssel, ők mit gondolnak arról, ha ajándékba kapnak egy cicát. A macskatulajdonosok több, mint kétharmada azt mondta, hogy nem tartanák meg a kutyát, mígnem ugyanannyi kutyatulajdonos mondta azt, hogy befogadná a cicát a háztartásba. Vajon mi okozhatja ezt a nagy különbséget a cicások és a kutyások között?
Ha tetszett a cikk és szeretnél hasonlóan érdekes témákról olvasni, kövess minket a Facebookon!
Forrás:
- https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201002/personality-differences-between-dog-and-cat-owners
- http://csiribusz.blog.hu/2016/03/21/szuperfarkasok_szuperfalkak
- https://www.bostonglobe.com/magazine/2015/06/02/which-are-better-dogs-cats/AI4Y6IPgjY15lVaCh2RWhO/story.html
- http://www.westlake-tx.org/Calendar.aspx?EID=447