A nevetés gyógyító erejéről már sokan hallottunk. A humorérzék még a másik felünk keresésénél is sokszor alapvető „elvárás”. Abban azonban különbözünk, hogy mit tartunk viccesnek és min tudunk igazán jót nevetni. A fekete humort sokak szerint csak a gonosz emberek szeretik. Pedig ez nem így van.
Mi az a fekete humor?
… a humor egy olyan fajtája, amely baljós jelenségekkel – mint a halál, a deformáltság, betegség, fogyatékosság – foglalkozik. Humoros formában jeleníti meg a tragédiát, a morbiditást. Gyakran nevezik groteszknek, betegnek, morbidnak is ezt a fajta humort.
Mire szolgál a humor?
A humort stresszoldás mellett gyakran használjuk kategorizálására, gondolkodásunk megszervezésére. Olyan keretet biztosítunk ezzel magunknak, amely segít eligazodni az élet hozta szituációkban. Ez az úgynevezett "keret-összeállítási” folyamat az alapja a humornak, ami háttértudást követel és ehhez a keretrendszerhez „nyúlva” tudunk viccelődni. Egy-egy élethelyzetet meglévő ismereteink szerint értékelünk, és aszerint reagálunk, cselekszünk, amelyet addigi tapasztalataink lehetővé tesznek. Lássunk egy példát, hogy könnyebben megértsük, miről is van szó.
„Hagytam a könyvelőmnek, hogy megcsinálja az adóbevallásomat, mert így időt takarítunk meg. Tavaly tavasszal is 10 évet spórolt nekem!”
Az első mondat provokatív jellegű: egy elfoglalt üzletember könyvelőjének történő kifizetés képét látjuk, az olvasónak előhívja az üzletemberek és könyvelőik közti kapcsolatról meglévő tudását. A következő mondat azonban újraértelmezésre szólítja fel az olvasót. Az „évek” szóból a börtönben töltött évekre gondolunk, ami a kezdeti elfoglalt üzletember csaló üzletemberré történő átkeretezését hozza magával.
A humor észlelésének „szellemi” követelményei
Ahhoz, hogy megértsük a viccet (kutatások szerint),
- jó problémamegoldó-képességgel kell rendelkezünk,
- szükséges a hosszú távú memóriánkban tárolt tudás,
- intelligencia,
- verbális és vizuális képességeink.
A humor észlelésének érzelmi összetevői
Ahhoz, hogy egy viccet megértsünk és még nevetni is tudjunk rajta, nemcsak intelligensnek kell lennünk, hanem érzelmeink is befolyásoló hatással vannak rá. A humor észlelésében a hangulatnak meghatározó szerepe van.
A vidámság, a komolyság, a bennünk lévő agresszió, vagy a rossz hangulat jelentősen meghatározzák azt, hogyan észleljük a humort.
Már Freud (1905) is vizsgálta az agresszió és humor közti kapcsolatot. Freud arra a megállapításra jutott, hogy a humor általában az elnyomott szexuális és agresszív késztetéseink felszínre kerülését jelenti.
Vajon a szellemi és érzelmi összetevők hogyan befolyásolják a fekete humor észlelését?
- Azok, akik kedvelik a fekete humort, magas intelligenciával és magas iskolai végzettséggel rendelkeznek, valamint alacsony a hangulati zavarra és agresszióra való hajlamuk.
- Másodszor, azok akik átlagos verbális- és nonverbális intelligenciával, valamint magas hangulati zavarra való hajlammal rendelkeznek és magas agressziót mutatnak, a legkevésbé értékelik a fekete humort.
- A legnagyobb agressziót mutató személyek kedvelik legkevésbé a morbid vicceket.
A fekete humor úgy tűnik, hogy valóban függ az érzelmi és kognitív összetevőktől. Ezek az összetevők közvetlenül befolyásolják a humor alapjául szolgáló mentális működésünket, amik az információfeldolgozás növekvő vagy csökkenő kapacitásához vezetnek. Felmerül a kérdés: vajon szeretnénk kimagaslóan intelligensek lenni?
Ha tetszett a cikk, és szeretnél hasonlóan érdekes témákról olvasni, csatlakozz hozzánk Facebookon!
Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28101812