A Pennsylvaniai Egyetem kutatói által végzett, és most áprilisban közzétett tanulmánya megállapította, hogy a gyermekkori trauma felnőttkorra súlyos depressziós tünetekhez vezet, amelyek az agy rendellenes működésében is megjelennek. A most megjelent tanulmány az első, amely fizikai elváltozásokat bizonyít az agyban a súlyos depresszióval összefüggésben.
A tanulmány szerint a bántalmazásnak kitett gyermekek agyi fejlődése és működése eltér az egészségestől. Ez a tanulmány nemcsak megerősíti a gyermekkori trauma és a súlyos depresszió közötti szoros kapcsolatot, hanem a gyermekkori trauma és a funkcionális agyhálózati rendellenességek közötti összefüggéseket is bizonyítja. Ez egyben utal arra is, hogy a környezeti ingerek neurobiológiai tüneteket produkálhatnak.
A major depresszió egy gyakran előforduló mentális rendellenesség, amelyet olyan tünetek kísérnek, mint a tartósan depresszív hangulat, az érdeklődés hiánya, alacsony energiaszint, álmatlanság, vagy éppen a túlérzékenység. A tünetek megléte rontja az érintettek mindennapi életminőségét, sőt, növelheti az öngyilkosság kockázatát.
A gyermekkori traumák, legyenek azok fizikai, szexuális vagy érzelmi visszaélések, vagy fizikai/érzelmi elhanyagolás, összefüggésbe hozhatók a depressziós és szorongásos zavarok későbbi kialakulásával és fennmaradásával. A súlyos depresszió mögött meghúzódó neurológiai mechanizmusok, elváltozások azonban még mindig nagyrészt ismeretlenek.
A kutatást végző csoport képalkotó eljárással (fMRI) vizsgálta a résztvevők agyi működését. A kutatók 189 súlyos depresszióban szenvedőnél és 39 egészséges személynél vizsgálták az agy aktivitását. Az eredmények alapján a súlyos depresszióban szenvedők betegeknél a legerősebb összefüggést a gyermekkori traumával kapcsolatban találták, és a rendellenes agyi működés is a depresszió tüneteihez kapcsolódott. Annak ellenére, hogy a résztvevőket nem az átélt gyermekkori trauma alapján válogatták (nem volt feltétel), és a képalkotó eljárás is évtizedekkel a trauma után készült, azt bizonyították, hogy az előzetesen átélt trauma nyilvánvalóan megjelenik a rendellenes funkcionális agyi folyamatokban.
Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy a súlyos depresszió tünetei rámutathatnak a mögötte meghúzódó egyes agyi mechanizmusokra.
Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190408161610.htm
Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, csatlakozz hozzánk a 7köznapi pszichológia Facebook oldalán.