Mennyi stressz van az életében?
2020. január 23. írta: 7köznapi pszichológia tesztek

Mennyi stressz van az életében?

tn4-stressz.jpgTartós stresszben élni olyan, mintha egy tornádó sújtotta területen akarnánk megküzdeni nap mint nap a viharral. Igazság szerint, megfelelő tudatosság nélkül nem sok esélyünk van. Vagy elhagyjuk a veszélyes övezetet (pl. idegörlő munkahelyünket, rossz párkapcsolatunkat), vagy ha erre nincs lehetőségünk, érdemes megtanulnunk visszafordítani a stressz okozta negatív hatásokat. Ha kíváncsi, az ön életében milyen mértékben van jelen a stressz, töltse ki a tesztünket.

Miért olyan fontos felismernünk, ha a stressz életünk részévé kezd válni?

A gond ott kezdődik, hogy agyunk működése a stresszes helyzetekben nem tökéletes. Egyrészt képtelen megkülönböztetni a különböző stressz típusokat, mivel ugyanúgy akut stressz reakcióval reagál egy elszabadult tigris közeledésére, mint főnökünk emelt hangjára, egy határidős vizsga nyomására, de párunkkal folytatott veszekedésre is ("Harcolj vagy menekülj!"). Másrészt a stresszt követően a szervezet nyugodt, kiegyensúlyozott állapotának visszanyerése sokáig tart, így ha nem jut idő a regenerálódásra, krónikus stressz alakulhat ki, amely már fizikai tünetek (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, gyomorfekély, szexuális zavarok, depresszió) kialakulásához is vezethet. 

Hogyan árt nekünk a stressz?

Miközben mi csak annyit veszünk észre, hogy pulzusunk megemelkedik, gyomrunkba kövek költöznek, és kiszárad a szánk, testünkben rengeteg változás zajlik le pillanatok alatt.

Ne feledjük, hogy a stressz normál esetben egy fontos, a túléléshez elengedhetetlen reakció. Fizikai tüneteket akkor okozhat, ha szervezetünknek nincs elég ideje visszarendeződni a nyugalmi állapotba (pl. mikor már éjszaka is rágódunk).

Képtalálat a következőre: „stressz”Ekkor jöhet jól, ha van kéznél egy módszer, mint például a relaxáció, amelyet könnyen elsajátíthatunk, és otthon is végezhetünk. De sokat számít a rendszeres és minőségi alvás, pihenés, kikapcsolódás a barátokkal vagy egyedül. A stressz negatív hatásait képes mérsékelni az őszinte, jóízű nevetés és minden olyan tevékenység, amelyben képesek vagyunk kikapcsolni a kellemetlen gondolatokat. Képzeljük el ezt úgy, mintha az életünk ezen oldala egy libikóka lenne, amely egyik felén a nyomasztó gondolatok és érzések vannak, a másik felén pedig a pihentető tevékenységek. Olyankor, amikor nincs ráhatásunk a velünk megtörténő, negatív eseményekre, bármilyen nehéz is, igyekezzünk tudatosan bevonni az életünkbe a minket kikapcsolni képes dolgokat, programokat, embereket is. Ha pedig úgy érezzük, hogy egyedül nem megy, ne féljünk kérni segítséget egy jó baráttól vagy akár szakembertől. 

A stresszről és annak csökkentéséreől 2020. február 6-án este beszélgetünk Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyásszal és Turán Frigyessel, 2019 - év rally versenyzőjével, majd az Énerő Akadémia segítségével együtt gyakoroljuk a stresszel való megküzdést. A 2020 jöhet, a stressz mehet!-előadásuknra jelentkezni itt  lehet.

A bejegyzés trackback címe:

https://7koznapi.blog.hu/api/trackback/id/tr415422236

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása